10 kroków do zostania projektantem sneakersów

Chciałbyś wpisać się na stałe w księgi historii obuwia sportowego i stanąć po stronie twórców takich perełek, jak Puma Blaze of Glory, buty Converse czy Adidas Superstar? To oczywiście nie będzie proste, wierzymy jednak, że wszystko jest możliwe, gdy tylko się mocno o czymś marzy!

Jesteś prawdziwym sneakerheadem? Kolekcjonowanie butów sportowych i noszenie ich przez 365 dni w roku nie wystarczy Ci do całkowitego spełnienia? Jeżeli wierzysz, że sprawdziłbyś się doskonale jako projektant sneakersów, który swoimi pomysłami i wizjami wyznacza nowe trendy na rynku obuwia sportowego, spróbuj wdrożyć to w życie. Choć dojście na szczyt czeka tylko niewiele osób, nigdy nie wiadomo, czy to akurat nie Ciebie zdecyduje się zatrudnić marka Nike czy Reebok. Oto kroki, które koniecznie musisz podjąć, jeśli pragniesz zostać projektantem butów sportowych:

1.      Skorzystaj ze swojej pasji

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby być udanym projektantem sneakersów jest posiadanie prawdziwej, nieudawanej pasji do butów. Projektowanie nie jest łatwe. Tak naprawdę nigdy nie będziesz do końca zadowolony z tego, co stworzysz. Zawsze będziesz spotykać kogoś, niezależnie od tego, czy pojawi się on online w sekcji komentarzy, czy ktoś, z kim współpracujesz, kto będzie głośno wątpił w Twoją twórczość. Pamiętaj, że to Twoja pasja do tworzenia, znajdowania nowych rozwiązań i realizowania Twoich pomysłów muszą pomóc Ci osiągnąć jednocześnie najwyższy jak i najgorszy etap Twojej kariery. Gdy poczujesz smak kariery, nie pozwól, aby to ona i miłość do pieniędzy znalazły się na pierwszym miejscu. Pasja musi być zawsze numerem jeden na Twojej liście wartości. Tracąc pasję utracisz swój talent i niezwykłe zdolności, a Twoje projekty będą nijakie. Nie daj się i pielęgnuj ją w sobie przez cały czas!

vapormax

2.      Szkicuj!

Aby zostać dobrym projektantem sneakersów, musisz posiadać wzorową umiejętność szkicowania i rysunku. I choć są to dwie różne czynności, to obie będą Ci bardzo potrzebne. Jedną kwestią jest bowiem spojrzenie na obiekt i odtworzenie go na kawałku papieru. W tym przypadku rysujesz to, co widzisz i wiesz, że jest to odwzorowanie prawdziwego przedmiotu. Kiedy szkicujesz natomiast, przenosisz na papier to, czego nie widziałeś, ale co możesz sobie wyobrazić. Projektowanie butów jest w praktyce ogromną ilością godzin spędzonych na szkicowaniu i przelewaniu na papier pomysłów ze swojej głowy. Warto również wiedzieć, że szkicowanie nie musi odbywać się tylko za pomocą ołówka. Jest na świecie wielu projektantów znacznie lepiej pracujących w technikach 3D, którzy na komputerach i tabletach tworzą niejako mini rzeźby butów, które odwzorowują ich pomysły. Jakąkolwiek technikę wybierzesz, musisz wiedzieć, że sprawienie, aby Twoje wizja butów stała się rzeczywistością wiąże się z ogromnymi pokładami kreatywności. Zespół projektantów każdej z marek sportowych z zadowoleniem przyjmuje wszystko, co jest nowatorskie i twórcze, więc bądź kreatywny w swym tworzeniu!

superstar

3.      Idź na odpowiednie studia

Choć kilku światowej sławy projektantów jest całkowitymi samoukami, to żaden z nich nie powie Ci, że studia projektowe są stratą czasu w drodze do bycia projektantem obuwia. I choć może to brzmieć jak banał, to w rzeczywistości studia będą Ci niezbędne w zostaniu projektantem. Nie tylko pomogą Ci osiągnąć wysoki stopień zdolności technicznych, ale także pomogą Ci otworzyć oczy na nowe rzeczy i poszerzyć swoje horyzonty. Ważne jest to, że idąc na studia jesteś jak sucha gąbka, która nasiąka wiedzą. Dzięki temu inaczej interpretujesz później wszystko to, co Ci się podoba. I choć być może od razu po zajęciach nie wykorzystasz wiedzy z historii sztuki, to za dwa lata będziesz nadal pamiętał o pewnych szczegółach, których nauczyłeś się na zajęciach i być możesz zastosujesz tę wiedzę do swojego następnego projektu butów Nike Free czy Nike Air Max Thea. Jednym z typowych pytań jest to, jaki kierunek wybrać. Większość projektantów posiada pewien stopień wykształcenia artystycznego lub architektonicznego. Dobrym pomysłem będzie także studiowanie wzornictwa lub projektowania odzieży. Są to zbliżone do siebie kierunki, ale pamiętaj, że proces twórczy opiera się, jak sama nazwa wskazuje – na twórczości. Nie ograniczaj się zatem tylko do tematów poruszanych na zajęciach. Szukaj, szperaj, szukaj inspiracji także na własną rękę! Istnieje wielu projektantów, którzy mają wykształcenie graficzne, rzeźbiarskie, a nawet animacyjne. Proces twórczy jest organiczny i podobny we wszystkich tych dziedzinach. Najważniejszą rzeczą jest poznanie tego procesu, bez względu na to, co robisz.

Nike flyknit

4.      Znajdź mentora lub wzór do naśladowania

Wielu projektantów obuwia sportowego może śmiało powiedzieć, że nie byliby w aktualnym miejscu w swojej karierze bez własnych mentorów bądź osób, które posłużyły za wzór do naśladowania. Inspirować się doświadczonym projektantem można na wiele sposobów, form i na różnych poziomach. Ważną rzeczą jest to, by mieć kogoś, kto chce nas też wysłuchać. Nie spodziewaj się jednak, że pierwszy lepszy projektant, do którego napiszesz otworzy Ci drzwi lub coś dla ciebie zrobi tylko dlatego, że Twoją pasją są sneakersy. Ale zawsze warto spróbować podesłać tym osobom swoje pomysły i liczyć na to, że ich zainteresują i skłonią do nawiązania kontaktu.

nike air zoom

5.      Naucz się obsługi programów Adobe

Jak tworzone są profesjonalne projekty kicksów? Większość z nich powstaje za pomocą programów Adobe Illustrator i Adobe Photoshop. Jeśli masz zamiar rozpocząć jakąkolwiek twórczą karierę w dzisiejszych czasach, musisz wiedzieć, jak korzystać z tego pakietu programów. Czy ich nauka jest droga? Tak jest, ale miej wciąż na uwadze fakt, że jest to inwestycja w Twoją przyszłość. Pamiętaj również, że jeśli masz dobrego księgowego, to kursy tych programów i ich zakup pozwala na odpis podatkowy. Powinieneś zacząć czym prędzej uczyć się obu tych programów – im więcej tym lepiej! Zacznij od lekcji Illustratora. Ten program będzie bowiem Twoim życiowym narzędziem do tworzenia projektów butów.

new balance

6.      Walcz o staż

Możesz rysować, projektować i mieć w małym paluszku wszelkie renderowanie w czasie studiów, jednak nic nie nauczy Cię tak wiele w kwestii tworzenia projektów w praktyce, jak dostanie się na staż. To w jego trakcie przejdziesz od robienia pięknych ilustracji do tworzenia pierwszych próbek butów, które z pewnością będziesz uważać za największe objawienie sneakersowe w historii. To w trakcie stażu będziesz mieć do czynienia z doświadczonym projektantem (niekoniecznie musi to być branża obuwnicza!), który pokaże Ci, jak stworzyć projekt od podstaw i przekształcić go w namacalne, gotowe buty. Staż da Ci ogląd na to, jak produkty są naprawdę tworzone każdego dnia. Chociaż nie nauczysz się podczas stażu absolutnie wszystkiego, to dowiesz się przez ten czas o wiele więcej niż kiedykolwiek pomyślałeś, że możesz się nauczyć. Dodatkowo otrzymasz wewnętrzne informacje na temat tego, w jaki sposób produkt zostaje wybrany, wprowadzony do obrotu, a następnie do sprzedaży detalicznej. Staż może być najważniejszym krokiem na drodze do zostania projektantem obuwia sportowego.

jordan

7.      Naucz się myśleć w 3D

Być może trudno to wytłumaczyć, ale musisz nauczyć się przekładać i opowiadać o projekcie z papieru na rzeczywistą formę. Na papierze lub na ekranie tworzenie projektu może być całkiem proste. Możesz oszukać proporcje i sprawić tak, aby sneakers wyglądał na projekcie 2D tak, jakby otulał stopę, był niezwykle lekki, szybki i niezawodny. Ale to tylko tworzenie emocji, które wyglądają dobrze w dwóch wymiarach. Teraz musisz przenieść te same emocje na trzeci wymiar. Pamiętaj, że wiele osób może stworzyć piękny projekt, który legnie w gruzach w momencie przekształcenia go na trój-wymiar. Im szybciej dowiesz się, jak szkicować w 3D, tym szybciej Twoje projekty kicksów będą wyglądać pięknie w 3D.

EQT

8.      Nawiązuj kontakty

Czasami nie chodzi o to, co wiesz, ale kogo znasz. To dzieje się w każdym zawodzie. W kwestii projektowania butów rzadko jest tak, żeby projektant nie znał absolutnie nikogo z branży obuwniczej. Projektowanie sneakersów jest jednak bardzo uczciwą branżą. Jeśli nie będziesz potrafić dobrze projektować, nie utrzymasz się w niej długo. Musisz jednak znaleźć osoby, które w Ciebie uwierzą i będą skłonne poinformować Cię o tym, kiedy otwarta będzie rekrutacja na miejsca odpowiadające poziomowi Twoich umiejętności. Kiedy już dowiesz się o tych terminach bądź gotowy do startu. Wyślij swoje dotychczasowe portfolio, a potem usiądź i módl się. Nie wstydź się wykorzystania swoich kontaktów w branży – wykorzystuj je jednak tylko do wzajemnego informowania. Pamiętaj, że nikt nie może Ci pomóc – tylko Ty sam możesz dostać wymarzoną pracę projektanta kicksów!

diadora

9.      Stwórz swój plan działania

Żaden projektant nie byłby obecnie tam, gdzie jest bez konkretnego planu działania. Niemal każdy z nich miał bardzo dobrego przyjaciela i mentora, który pomógł w określeniu ścieżki kariery. Warto na każdym kroku pamiętać także o tym, że istnieją dwa rodzaje ludzi na świecie: wykonawcy i twórcy. Ci pierwsi to osoby, z którymi możesz wspólnie przygotować projekt. Wykonają swoją prace odpowiednio i zrobią ją we właściwym czasie. Nie oczekuj jednak, że będą tworzyć własne prace. Druga grupa, to ludzie, którzy nieustannie poszukują inspiracji. W wielu dziedzinach życia chowają się w swoim świecie i samodzielnie tworzą własne projekty. Osoby te jednak mają w większości przypadków trudności z wykonaniem pełnego projektu, ponieważ po utworzeniu 75% projektu zabierają się za kolejny, całkowicie nowy. Zarówno wykonawcy, jak i twórcy są ważni i istotni dla zespołu projektantów sneakersów! Aby być projektantem i tworzyć buty na miarę Nike Air Force 1 musisz uwielbiać myśleć, tworzyć i próbować swoich nowych pomysłów. Nie możesz czekać, aż ktoś da Ci pomysł. Zawsze staraj się, aby Twoje idee były kompletne. Przyjmuj najlepiej obie role, ucząc się, jak robić oraz jak tworzyć. Ważne jest zatem to, aby mieć plan, który jest nie tylko osiągalny, ale również elastyczny. Za każdym razem, gdy masz jakiś plan, jesteś bardziej skłonny zinterpretować wszystko to, co napotykasz jako wyzwanie. Tymczasem Twój plan pozostanie nienaruszony i doprowadzi Cię do upragnionego celu!

climacool

10. Wkręć się w projektowanie!

To numer jeden, który powinien znaleźć się na Twojej liście. Wkręć się w projektowanie, z każdym rokiem coraz mocniej! Pamiętaj, że projektowanie jest trudnym kawałkiem chleba. Potrzeba do niego czegoś więcej niż tylko pragnienia bycia projektantem. Wszystko zajmie Ci dużo czasu i będzie wymagało ogromu pracy, ale najważniejsze, to wiedzieć czego się chce i nie poddawać się! Jeśli nie chcesz uczęszczać na studia, jesteś zbyt leniwy na odbycie niemal darmowego stażu, nie chcesz siedzieć po nocach nad Ilustratorem – nigdy nie zostaniesz projektantem. Mówiąc krótko, jeśli nie poświęcisz się projektowaniu całkowicie, z Twoich planów nici. Pamiętaj także o tym, że dostanie nowej pracy to nagły spadek dotychczasowych zarobków. Bądź gotowy na ciężkie czasy i przetrwaj je z uniesioną głową, a już za parę lat buty Nike Twojego autorstwa będzie sprzedawał każdy sneakers sklep!

adidas tubular