Jak czyścić swoje sneakersy

Uwielbiamy je nosić, zatem naturalne jest to, że z czasem nasze sneakersy się brudzą. Istnieje jednak kilka sprawdzonych patentów, jak w szybki i prosty sposób przywrócić im pierwotny blask!

Nie możesz już patrzeć na swoją ulubioną parę sneakersów? Sznurówki poszarzały, podeszwę oblepiło błoto, a cholewka ma szereg czarnych smug? Siądź wygodnie i przeczytaj, czym możesz uratować swoją ulubioną parę butów jeszcze dziś!

Sznurowadła

Sznurówki potrzebują tyle samo opieki, jak jakakolwiek inna część Twojego sneakersa! Jeśli Twoje sznurowadła są białe, pierz je w zimnej wodzie. Jeśli zamierzasz uprać je w pralce, włóż je w poszewkę lub specjalny woreczek do prania na bieliznę lub inne delikatne elementy. Dzięki temu sznurowadła nie poszarpią się i nie utracą woskowych, twardych końcówek.

Wnętrze buta

Środek buta uwielbia zbierać zapachy naszych stóp i nieświeżych skarpetek. Czasami, aby pozbyć się problemu będzie wystarczające codzienne, podstawowe wietrzenie. W przypadku, gdy odór będzie nieco trwalszy i uparty, dobrze jest zamknąć sneakersy w szczelnym pudełku wraz z sodą oczyszczoną. Ten niesamowity biały proszek ma ogromne zdolności pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

Zamszowa cholewka

Tak wiemy – nie powinniśmy dopuszczać do zamoknięcia zamszu na naszych butach. Na szczęście jednak buty zamszowe są obecnie tak popularne (wystarczy przejrzeć kolekcje New Balance czy Asics!), że nie ma większych problemów z ich wyczyszczeniem, kiedy już nie uda się uniknąć zabrudzeń. W celu wyczyszczenia zamszowych sneakersów przyda się zakup specjalnej szczotki do zamszu. Taką szczoteczkę łatwo znaleźć w Internecie lub w większości sklepów obuwniczych. Gumka na jej końcu pozwala na usunięcie brudu i mokrych plam podczas rewitalizacji zamszu. Po ich usunięciu szczotkowanie pozbawi buta nadmiaru zalegającego kurzu.

Podeszwa

Podeszwę można z powodzeniem wyczyścić mieszanką składającą się z 30% płynu do naczyń i 70% wody. Najpierw spryskaj podeszwy wodą, następnie wyszoruj je szczoteczką, a po wszystkim mieszanką płynu i wody tak długo, aż będą odpowiednio czyste. Na końcu opryskaj podeszwę ponownie samą, czystą wodą, aby spłukać brud i wysusz buty ręcznikiem lub strumieniem powietrza.

Masło orzechowe

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z sił czyszczących masła orzechowego. Oleje w maśle orzechowym dają plastikowi naturalny połysk i usuwają 99% utlenienia chemicznego na powierzchniach z tworzyw sztucznych. Masło może być zatem skutecznie wykorzystane do czyszczenia sneakersów z tworzyw sztucznych. Pamiętaj tylko, aby wybrać to o kremowej konsystencji.

Płyn do zapalniczek

Gdy masz na swojej podeszwie plamę lub wklejoną gumę, która nie chce zejść żadnym innym, znanym Ci sposobem, spróbuj wykorzystać płyn do zapalniczek. Pamiętaj jednak, aby postępować ostrożnie! W zależności od modelu buta może to skutkować usunięciem fabrycznego koloru farby. Co więcej, należy obchodzić się z podobnym płynem tylko w dobrze wentylowanym pomieszczeniu!

new balance