Nike Roshe Run – historia modelu

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli butów Nike. Jaka wyjątkowość się za nimi kryje i w jaki sposób powstały te niezwykłe sneakersy?

Ciężki los projektu

Projektantem, który stworzył Nike Roshe Run jest Dylan Raasch. Proces projektowania zaczął się jesienią 2010 roku. Projektanta poproszono o przyniesienie pomysłów dla kolekcji Nike Sportswear. Marka koncentrowała się wówczas na sposobach zapewnienia wysokiej jakości obuwia w nieco niższej i przystępnej cenie. Dylan był wówczas jedynym projektantem w grupie specjalistów zajmujących się marketingiem i sprzedażą, toteż gdy tylko przedstawił koncepcję modelu Roshe Run, pokój wypełniła głucha cisza. Z początku uważano, że pomysł jest zbyt abstrakcyjny, jednak projektant czuł, że ma to coś, więc postanowił opracować model do końca w swoim wolnym czasie. Wyzwaniem okazało się to, w jaki sposób zrobić buty sportowe, które będą niedrogie i jednocześnie stylowe. Tym razem jednak but nie musiał spełniać wysokich wymagań eksploatacyjnych, jakie są pilnowane przy projektowaniu butów do profesjonalnego biegania. To dało Dylanowi swobodę, aby stworzyć coś, co nie zostało zrobione nigdy wcześniej. Właściwie zerowe ograniczenia stworzyły doskonałą okazję do zaprojektowania czegoś absolutnie świeżego.

nike roshe

Ciekawa inspiracja

Dylan Roshe od najmłodszych lat ćwiczył medytację, więc pojęcie Zen i prostota odgrywała dużą rolę w jego życiu. Inspiracja dla modelu i jego nazwa pochodzi bezpośrednio od słowa „Roshi”, który jest jednym z tytułów przyznawanych mistrzom Zen. To właśnie mistrzowie medytacji kojarzyli się projektantowi z prostotą, a dążył do zaprojektowania butów tak prostych, jak to tylko możliwe, przy zachowaniu tylko tego, co było w nich absolutnie konieczne. Dla sylwetki będącej w ruchu nie potrzeba wiele. Wystarczy wsparcie pięty i trochę amortyzacji. Dlatego też niepotrzebne elementy zostały usunięte. Dylan pragnął również aby Roshe Run był butem wszechstronnym, więc zaprojektował go tak, żeby mógł być noszony na bosaka lub w skarpetkach. Można w nich podróżować, maszerować lub biegać czy też po prostu się relaksować w niej chłód w nim prawie wszystko. Projektant czuł, że im prostszego buta stworzy, tym głębszy będzie jest sens.

nike roshe one

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.