Początek fenomenu Nike Huarache

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, model Nike Huarache ma już 26 lat. I choć projekt tego buta zmienił się od swoich początków jedynie w minimalnym stopniu, to kicksy te nadal utrzymują swoją bardzo wysoką pozycję i rozpoznawalność na całym świecie. Oto w jaki sposób model Nike Huarache stał się międzynarodowym zjawiskiem porównywalnym do fenomenu.

Niezmienne od lat

Niezliczone technologie dotyczące sneakersów zalewają rynek każdego sezonu. Innowacje przychodzą i odchodzą od wielu lat i pomimo tego, że model Huarache zadebiutował ponad 20 lat temu, jego fenomen nadal trwa. I choć w roku 1991 mogliśmy myśleć, że aktualnie buty będą niemalże samodzielnie jeść, latać i rozmawiać, to okazuje się, że to, co dobre, nadal może mieć swoje miejsce w dzisiejszym świecie. Model Nike Air Huarache to zatem pewien dowód na brak postępu, a przynajmniej wolniejszy postęp niż było to przewidywane, jednak to nie szkodzi jego reputacji, a nawet staje się jego ogromną zaletą i jest wspaniałym odwołaniem to najlepszych lat w historii sneakersów.

Odpowiedni but na odpowiednim miejscu

To, że but, który nigdy nie został usunięty z rynku budzi tak wielkie emocje jest niezwykłą historią. Huarache odniosły swój szczery sukces uczciwie i bez specjalnego pudru. Wszystko za sprawą ich jedynego w swoim rodzaju fasonowi oraz wysokiej jakości wykonania. I choć kolorystyka pierwszych wersji Huarache była dość specyficzna, a nawet (jak na tamte czasy) dziwna, to stała się ona atutem tych sneakersów. Niecodzienne kolory wzmacniały siłę projektu Tinkera Hatfielda, który bez wątpienia wyprzedzał aktualne sobie czasy. Model Huarache wraz ze swoją premierą idealnie wpasował się w czasy boomu na jogging. Buty do koszykówki nie zdominowały rynku obuwia sportowego, a eksplozja joggingu była popularyzowana przez muzykę subkultur i szereg opowiadanych sobie legend. Apetyt całej Europy na porządnej jakości obuwie sportowe do biegania rósł i rósł. Model Huarache stał się odpowiednim butem w odpowiednim momencie i nie zaszkodził mu fakt, że to inne modele były prezentowane na nogach sportowców podczas igrzysk w Barcelonie. Nie zaszkodziła mu także opinia pochodząca z czasopisma Runner’s World, która twierdziła, że model ten nie pozwala stopie na oddychanie. To wszystko okazało się jednak wówczas mało ważne, ponieważ niewiele osób nosiło model Huarache zgodnie z ich przeznaczeniem. Oczywiście redakcja magazynu miała prawo ocenić zdolności modelu Huarache podczas ich rzekomego przeznaczenia biegowego. Na całe szczęście w tym samym czasie magazyn The Source ogłosił, że technologia modelu Huarache jest wydarzeniem obuwniczym roku 1992. Złe wrażenie zostało skutecznie zatarte.

Brytyjski wyznacznik stylu

W Wielkiej Brytanii Huarache wstrzelił się w idealny czas. Styl ragga cieszył się sporą popularnością, a ekipy takie jak Soul II Soul określały brytyjski styl. Co więcej, streetwear coraz częściej wybierał sportowe ubrania oraz obuwie. Ludzie pragnęli chwalić się swoimi butami, niezależnie od tego, czy były to Air Jordany, Nike Air Max, czy buty Adidas ZX Flux. Dżinsy, marynarki czy kraciaste skarpetki były wyznacznikiem najnowszych trendów, jednak wśród tych elementów znalazło się także miejsce na buty Huarache, które dumnie noszono bez skarpetek.

buty-nike-air-huarache