Skarpetki do biegania – vademecum

Gdy już poczyniliśmy wszystkie możliwe starania do znalezienia najdoskonalszych butów do biegania, nadszedł czas, aby zatrzymać się na chwilę, zastanowić i pomyśleć o tym, co dokładnie wkładamy w środek swoich butów. Dla biegacza, stopy są najważniejszą częścią ciała, co sprawia, że konieczne jest dbanie o nie w jak najlepszy sposób. Choć odpowiednie buty sportowe są wciąż rzeczą najwyższej wagi, nie możemy zapomnieć o czymś, co jest równie ważne, a często pomijane: skarpety.

Fascynujące jest to, że coś tak małego i wręcz nieuchwytnego może sprawić ogromną różnicę pod względem komfortu i ulgi biegania. Wiele osób nadal nie ma pojęcia o różnych typach skarpet do biegania.

Pęcherze spowodowane złym doborem skarpet tworzą się zwykle pod łukiem stopy oraz ku pięcie. Ważne jest zatem to, aby skarpetki zapewniały prawidłową grubość wyściółki we właściwych miejscach. W rezultacie skarpetki powinny przejmować dużą część roboty odpowiedzialnej za ochronę nóg!

Intensywne treningi, np. przygotowania do maratonu i ogrom przebiegniętych kilometrów może grozić powstaniem pęcherzy między palcami stóp. Może to się wydawać mało wiarygodne, jednak trzeba uwierzyć, że jest to bardzo przykre uczucie. Rozwiązaniem okazują się być skarpetki palczaste, działające na zasadzie rękawiczek, w których każdy palec posiada własne obszycie. Oczywiście tego typu skarpetki mogą wyglądać nieco zabawnie, ale w środku buta to nie ma znaczenia. Ważne jest to, że skarpety typu „toe” zmniejszają tarcie pomiędzy palcami podczas pracy i ogromnie pomagają w gojeniu się bolesnych pęcherzy.

Na końcu należy wspomnieć o skarpetach kompresyjnych. Skarpety kompresyjne są doskonałym sposobem, aby utrzymać niezmienne i prawidłowe krążenie krwi w dolnej części nóg i stóp. Skarpety te pomagają również regulować temperaturę skóry i zwalczają rozwój bakterii. Z dużym powodzeniem mogą być noszone także po biegu, aby pomóc w cyrkulacji przepływu krwi, a następnie zmniejszyć ewentualny stan zapalny.

Należy jednak pamiętać, że od niektórych schorzeń stóp i pęcherzy spowodowanych bieganiem nie ma odwrotu i nawet najlepsza skarpeta może przed tym nas nie uchronić. Należy to dodać do stałego losu intensywnego biegacza. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rozwiązania pomagające nieco uporać się z tymi problemami. Wybierzcie się zatem jak najprędzej do sklepu sportowego w poszukiwaniu odpowiednich skarpetek!

skarpety do biegania