Za małe sneakersy – pomocy!

Zapewne każdemu z nas zdarzyło się kupić buty sportowe nieco za małe na naszą stopę. Kupione bez mierzenia, na ostatnią chwilę, upragniona ostatnia para w za małym rozmiarze lub takie, które dostaliśmy na prezent. Powodów posiadania za małych butów może być kilka. Co zrobić, gdy nie mamy możliwości zwrotu lub wymiany felernych sneakersów? Na pewno nie odstawiamy ich do szafy! Oto kilka sposobów na powiększenie za małych, ciasnych butów.

Sposób #1: Schowek na gazety

Spróbujmy wypełnić nasze sneakersy zgniecionymi gazetami, które uprzednio zostały namoczone i nasączone denaturatem bądź spirytusem. Mocno upchnięte gazety powinny całkowicie rozpychać buty, aż po brzegi. Ta metoda nie będzie odpowiednia dla par, których środek został pofarbowany, gdyż alkohol może odbarwić materiał.

Sposób #2: Zacznij chodzić po domu

Przechadzka pomiędzy salonem, sypialnią, łazienką i kuchnią potrafi czynić cuda. By wzmocnić pożądany efekt załóżmy do wnętrza buta nawilżone skarpety. Im dłużej wytrzymamy w za małych butach, tym większa szansa na ich mocniejsze rozbicie, jednak pamiętajmy o umiarze, aby nie odczuwać później bólu w stopach i by uniknąć odcisków czy otarć.

Sposób #3: Para buch!

Sneakersy uszyte z naturalnej skóry mogą zmienić swój rozmiar pod wpływem gorącej pary wodnej. Umieść parę butów nad pojemnikiem z gotującą się wodą. Skóra butów powinna nasiąknąć, co pozwoli ją nieco rozciągnąć podczas chodzenia. Miękka i nawilżona skóra z łatwością dostosuje się do kształtu stóp, co powinno przynieść pożądany komfort noszenia butów. Dostępne są także na rynku specjalistyczne środki, których zastosowanie powinno poszerzyć buty w podobny sposób. Dopilnujmy jednak tego, aby kupiony środek był przeznaczony do materiału, z którego wykonano nasze sneakersy.

Sposób #4: Weź to na chłodno

Zgodnie ze znanymi nam ze szkoły prawami fizyki, woda zamarzając zwiększa swą objętość. Możemy zastosować dzięki temu następującą sztuczkę: woreczki zrobione z folii wypełniamy wodą i wkładamy je następnie do wnętrza butów, tak aby woda zajęła możliwie jak najwięcej miejsca w ich przestrzeni. Następnie umieszczamy tak przygotowane buty w zamrażalniku na około 24 godziny. Rozpychanie się lodu następujące wraz z procesem zamarzania powinno rozeprzeć również cholewki naszych sneakersów. Zabieg możemy powtórzyć tak wiele razy, jak to tylko potrzebne, aby uzyskać swój wymarzony rozmiar.

Sposób #5: Poczciwe prawidła

Jeżeli pomimo wszelkich prób i starań buty wciąż nie drgnęły, a stopa nadal nie ma w nich wystarczająco dla siebie miejsca, wciąż możemy pokładać nadzieję w klasycznych prawidłach szewskich, które są dostępne w sklepach. Najlepsze i najbardziej skuteczne są wykonywane z drewna i mają możliwość ręcznej regulacji. Należy jednak pamiętać, że zbyt szybkie i intensywne rozciąganie skóry może spowodować jej pękanie. Jeżeli nie chcemy kupować własnych prawideł, można ukochane buty oddać pod opiekę szewcowi, który wykona rozpychanie butów za pomocą swojego profesjonalnego sprzętu.

new balance